A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Литвиновицька філія опорного закладу "Мутинський ліцей"
Кролевецької міської ради Сумської області

Профілактика захворювань


КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕЛІК ЗАХОДІВ*
Цей контрольний перелік є управлінським iнструментом для реалізацiї практичних заходів із метою зменшення поширення пандемії COVID-19 на робочому місці.
Успішне впровадження цього iнструменту залежить від співпраці між роботодавцями,керівниками та працівниками задля здійснення позивних змін на підприємствах із метою посилення реагування на COVID-19 i покращення готовності до неї. Роботодавцям слід залучити до цього процесу комітети з безпеки та здоров’я на роботі або пред-
ставників із питань безпеки.
 1. Призначте групу у складі вищого керівництва,
керівників середньої ланки, представників
працівників, а також співробітників, відпові-
дальних за питання безпеки та здоров’я на
роботі.

2. Проведіть інструктаж і навчання групи щодо
етапів використання контрольного переліку.
3. Заповніть контрольний перелік і запишіть
результати перевірки.
4. Сплануйте всією групою, які заходи мають
бути здійснені, ким і коли. Знайдіть спосіб
застосування заходу, якщо необхідно —
проконсультуйтеся з керівником напряму
або працівниками.
Якщо захід уже впроваджений або
не потрібен, зазначте «Ні» під надписом
«Чи пропонуєте Ви цей захід?»
Якщо ви вважаєте, що захід був би дореч-
ним, зазначте «Так».
• У секції «Примітки» наведіть коментарі,
опишіть ситуацію або додайте пропозицію

5. Ще раз подивіться на пункти, де ви відповіли
«Так». Виберіть пункти, які ви вважаєте
найважливішими, та позначте їх як «Пріори-
тет»1.
6. Відразу після заповнення контрольного
переліку організуйте колективне обгово-
рення з групою для підготовки пропозицій
керівництву (досвід показав, що цей крок є
невід’ємним для сприяння позитивним змінам).
Групі слід, не вагаючись, звертатися за уточнення-
ми до компетентних державних органів з безпеки
та здоров’я на роботі, інспекцій праці, національ-
них організацій з безпеки або національних профе-
сійних об’єднань із питань БЗР, організацій робото-
давців та працівників.
Це невичерпний перелік усіх необхідних заходів.
Групі слід додати до контрольного переліку всі
додаткові пункти, які вона вважає доречними, для
покращення реагування на COVID-19 на робочому
місці.
При розробленні плану профілактики та контролю
COVID-19 на робочму місці керівництву необхідно
дотримуватися відповідних національних право-
вих зобов’язань.
7. Представте результати колективного обгово-
рення керівництву для планування безперерв-
ного запровадження вдосконалень

Групі слід, не вагаючись, звертатися за уточнення-
ми до компетентних державних органів з безпеки
та здоров’я на роботі, інспекцій праці, національ-
них організацій з безпеки або національних профе-
сійних об’єднань із питань БЗР, організацій робото-
давців та працівників.
Це невичерпний перелік усіх необхідних заходів.
Групі слід додати до контрольного переліку всі
додаткові пункти, які вона вважає доречними, для
покращення реагування на COVID-19 на робочому
місці.
При розробленні плану профілактики та контролю
COVID-19 на робочму місці керівництву необхідно
дотримуватися відповідних національних право-
вих зобов’язань.

 

Профілактика грипу. Що робити?

Грип є найпоширенішим інфекційним захворюванням. Епідемії грипу періодично охоплюють всю земну кулю , і тоді ми піддаємося загрозі зараження цим вірусом. Але грип — це не просто застуда . Ця агресивна хвороба має дуже неприємні прояви у вигляді високої температури , головного болю , сильної нежиті та кашлю . Крім того грип загрожує нам цілим рядом небезпечних ускладнень. Щорічно у світі від грипу помирають сотні тисяч людей. Як уникнути цієї хвороби? Що зробити , щоб вірус не зміг « окупувати » наше тіло ? Знизити ймовірність зараження грипом , можна застосовуючи специфічну і неспецифічну  профілактику грипу.

Профілактика грипу. Що робити ?

Існує кілька способів профілактики грипу:

  • Специфічна профілактика являє собою вакцинацію спеціальними вакцинами. Це досить ефективний метод , мінус якого в тому , що конкретна вакцина «працює » проти конкретного штаму вірусу грипу і не може захистити вас від його інших різновидів.
  • Неспецифічна профілактика . Це цілий комплекс заходів , в результаті яких можна уникнути зараження вірусами, що викликають гострі респіраторні захворювання , і в тому числі грип.
Що включає в себе неспецифічна профілактика грипу ?

Неспецифічну профілактику можна розділити на три складові:

 

  • Неспецифічні заходи , спрямовані на підвищення опірності організму до зовнішніх несприятливих впливів , у тому числі і до грипу , такі як загартовування , правильне харчування і т.д.
  • Гігієнічні заходи , які дозволять менше контактувати з вірусом і тим самим допоможуть уникнути зараження.
  • Прийом спеціальних лікарських препаратів , дія яких не спрямована на конкретний вірус , але які , тим не менш, можуть  знизити ризик  появи хвороби .
Приділяємо особливу увагу гігієні

Вірус грипу передається повітряно-крапельним шляхом. Знаючи це , ми можемо постаратися уникнути попадання інфекції в організм. Якщо дотримуватися правил особистої гігієни і свідомо уникати ситуацій , коли можна «підхопити» вірус , то ризик захворіти значно знизиться.

  • Уникайте місць скупчення людей під час епідемії.
  • Якщо необхідність , « йти в люди» все-таки є , одягайте спеціальну марлеву пов’язку , що закриває ніс і рот.
  • Після відвідин громадських місць обов’язково ретельно мийте руки з милом або користуйтеся антибактеріальними серветками.
  • Не беріть немитими руками їжу і не торкайтеся ними до обличчя.
  • Частіше робіть у квартирі вологе прибирання.
  • Декілька разів на день провітрюйте приміщення по 15-20 хвилин.
Підвищуємо імунітет і не хворіємо

Своєчасно виявити чужорідне тіло і нейтралізувати його — це завдання імунної системи. І , незважаючи на те , що вірус грипу — дуже агресивний , сильна імунна система здатна захистити нас від хвороби або дати можливість перенести хворобу в легкій формі. Щоб імунна система була в тонусі треба пам’ятати про основні принципи здорового способу життя.

  • Харчування . Слідкуйте , щоб у вашому раціоні в правильній пропорції перебували білки , вуглеводи і жири. Їжа також обов’язково повинна містити потрібну кількість вітамінів і мікроелементів.
  • Загартовування . Стимулюють захисні сили організму і гартують процедури . Короткочасне охолодження організму запускає механізми активізації імунної системи.
  • Фізична активність. Щоденні заняття спортом також необхідні для нормальної роботи імунної системи. Правда варто враховувати , що протягом години після активних навантажень імунітет трохи знижується. Пам’ятайте про це , коли повертаєтеся з тренування , і постарайтеся не «зловити » вірус в цей час.
  • Здоровий сон. Добре відпочивати і висипатися — ще одна умова , необхідна для нормальної роботи захисних систем організму. Недосипаною і невідпочившою людина стає легкою « здобиччю» для вірусів грипу під час епідемії.
Лікарські препарати в якості неспецифічної профілактики
  • Вітаміни . Ці речовини надають стимулюючу дію на імунну систему. Особливо важливо вживати в період епідемії вітаміни С , А і групи В.
  • Назальні спреї - часте промивання носоглотки рекомендовано як профілактичний засіб. 

Неспецифічна профілактика значно підвищує шанси не захворіти на грип в сезон поширення цього захворювання. Своєчасно застосовуйте методи неспецифічної профілактики і не хворійте!

 

 

Профілактика кору

 
 


Кір у дітей: фото, симптоми, лікування, профілактика


Кір належить до розряду гострих інфекційних хвороб і викликається специфічним видом вірусу. Характерною рисою є високий індекс контагиозности. Цей фактор провокує часті епідемії серед населення. При цьому недугу відбувається запалення слизових верхніх дихальних шляхів, сильне підвищення температури, характерна висип по всьому тілу. Незважаючи на те, що кір традиційно вважають так званої «дитячою» хворобою, вона представляється велику загрозу для здоров’я і життя хворого. 
Як передається кір
Безпосереднім збудником кору у дітей та дорослих є особливий РНК-вірус, що належить до сімейства параміксовірусів. Даний вірус рідко виживає поза людського організму і має слабку опірність перед шкідливими факторами зовнішнього середовища.Зокрема, на нього діє висока температура, опромінення, вплив хімічних речовин. В умовах кімнатної температури вірус зберігається протягом максимум 2 доби. Якщо температури нижче нуля, то його життєздатність значно збільшується і іноді становить кілька тижнів. У навколишнє середовище збудник кору потрапляє з крапельками мокротиння і слизу, які виділяє хворий під час чхання або кашлю. Здорова людина може підхопити вірус від хворого, так і від людини, яка вже заражений, але вірус ще не активувався. Причому найбільшу небезпеку для оточуючих несуть саме ті люди, у яких хвороба знаходиться в інкубаційній стадії. Через 5 днів з моменту, коли з’явилася перша висип, людина стає заразним. Кір хворіють переважно діти. При цьому, немовлята до 3 місяців життя захищені від вірусу особливим видом імунітету – касторальным. Він формується у тих дітей, чиї матері колись перехворіли цією хворобою та їх організм виробив до неї специфічні антитіла. Якщо недугою хворіє вагітна жінка, то вірус, як правило, вражає також і плід і несе при цьому велику загрозу для вагітності.




Симптоми кору у дітей

Інкубаційний період кору, при якому відсутні ознаки хвороби, триває приблизно 10 днів. Після цього поступово починають проявлятися характерні симптоми кору. У дорослих все починається зі слабкості та млявості, порушення сну і апетиту, також різко підвищується температура – іноді до 39-40 градусів і вище. У дітей дана симптоматика протікає в легшій формі. З першого дня хвороби у хворих відзначається наявність сильного нежитю і сухого кашлю. Також відбувається ураження слизових. Зокрема, у хворих діагностують набряклість повік і кон’юнктивіт. Крім того спостерігається гіперемія зіву, на внутрішній стороні щік і яснах з’являються білі плями з червоною облямівкою. Їх називають плямами Бельського-Філатова-Коплика і вважають однією з характерних ознак кору. 
Після закінчення приблизно 5 днів хвороба переходить у нову стадію. На шкірі хворого починають з’являтися висипання. Висип при кору носить назву корьевой екзантеми. Вона виглядає як розсип дрібних папул, які часто зливаються між собою. У дорослої частини населення висип більш виражена, у важких випадках з’являються геморагічні елементи. При кору висипання поширюються у певному порядку. В перший день вона починає покривати волосисту частину голову, область близько вух, невеликі елементи з’являються на обличчі, шиї, грудях. На наступний день висипання поширюються на весь тулуб і плечі. Протягом 3-го дня висип вражає ноги і нижню частину рук, а ось висипання у зоні особи починають бліднути. Висип у хворих на кір дітей зберігається близько 7-10 днів (у дорослих довше), при цьому викликаючи сильний свербіж. На останньому етапі хвороби вона зникає, залишаючи після себе пігментацію.
Лікування кору
На сьогоднішній день, на жаль, не існує специфічного лікування кору у дітей або дорослих. Лікарська допомога полягає лише в тому, щоб максимально полегшити симптоми. Якщо хвороба протікає стандартно, то людини, хворого на кір, не госпіталізують. Однак, його потрібно позначити в ізольовану кімнату і звести до мінімуму спілкування з іншими людьми до того часу, поки хвороба не перестане бути заразною. Дитині або дорослому забезпечують строгий постільний режим і дієту на основі поживної їжі, що легко засвоюється. А щоб знизити інтоксикацію, рекомендується пити якомога більше рідини. При наявності високої температури, гарячкових станах, можна прийняти жарознижувальні препарати: парацетамол або ібупрофен. А ось аспірин і його аналоги краще не вживати, так як помічено, що у хворих на кір вони можуть спровокувати хворобу Рея. Також рекомендовано використання антигістамінних ліків, які полегшать свербіж шкірних покривів. Шкіру слід щодня обробляти кремом або розчином синтетичного таніну (промислове назва – Деласкин). Запалені очі рекомендується промивати міцною чайною заваркою. Якщо діагностували коньюктивіт, то необхідно застосування крапель на основі якого-небудь антибіотика, наприклад, левоміцетину. Завдяки дослідженням, вдалося встановити, що у людей, хворих на кір, значно знижується кількість вітаміну А і С в організмі. Це може спровокувати подальші ускладнення хвороби. Саме тому важливо проводити також і вітамінотерапію. При ускладненнях призначають додаткову схему лікування. Вона залежить від такого, який орган або система організму постраждали.
Ускладнення кору

Кір у дітей: фото, симптоми, лікування, профілактика

У переважній більшості випадків кір протікає доброякісно. Найбільшу небезпеку для здоров’я і життя пацієнта складають ускладнення, які часто з’являються в результаті даної хвороби. В першу чергу кір дає ускладнення на верхні дихальні шляхи. Найчастіше розвивається круп, бронхіоліт, бронхіт, трахеїт, ларингіт, але вони, як правило, переносяться легко. Більш важким ускладненням є пневмонія, особливо її небезпечна різновид – інтерстиціальна гігантоклітинна пневмонія. Вона відрізняється появою інфільтратів і багатоядерних клітин у тканинах легенів і важким перебігом. Захворювання може викликати зміни з боку кровоносної системи. Так, по закінченню декількох днів після хвороби у пацієнтів нерідко фіксують пурпуру, тромбоцитопенію, кровотеча в порожнині рота, внутрішніх органах. Важким ускладненням кору є корьевой енцефаломієліт. Він часто з’являється через 4-5 днів після початку висипань. У хворого посилюються головні болі, висока температура провокує лихоманку. З часом ситуація ускладнюється, відбувається осередкове ураження головного або спинного мозку, хворий впадає в кому. 

Профілактика кору

Кір у дітей: фото, симптоми, лікування, профілактика


Прогноз при кору, яка протікає в ускладненому вигляді, в більшості випадків сприятливий. Проте підступність цієї хвороби полягає як раз в тому, що вона призводить до тяжких наслідків. Треба зауважити, що найлегше на кір хворіють діти шкільного віку. Найважче переносять дорослі, грудні діти та літні люди, у яких захворювання рідко проходить без ускладнень. 
Враховуючи ступінь ускладнень, можливих при захворюванні, потрібно провести профілактичну вакцинацію, яка допоможе уникнути захворювання. На сьогоднішній день вакцина від даного захворювання входить в програму обов’язкової вакцинації багатьох країн світу. Дітей вакцинують два рази. Перший раз у віці до 12 місяців, і другий раз – у віці до 6 років. Також проводиться екстрена профілактика кору, але в цьому випадку використовують не ослаблений штам вірусу, а імуноглобулін. Його вводять не привитій людині у випадку виникнення епідеміологічної ситуації.

Дата: від до Скинути

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора